Tradycyjnie już w ramach Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan w naszej Bazylice spotykamy się  z przedstawicielami Starokatolickiego Kościoła Mariawitów na wspólnych nieszporach. W tym roku miał to miejsce w poniedziałek – 19 stycznia.

Modlitwie przewodniczył ks. dr Tadeusz Kałużny, sercanin – wykładowca ekumenizmu na Papieskiej Akademii Teologicznej i w naszym seminarium.

wspólne nieszpory przy wystawionym Najświętszym Sakramencie w kaplicy Matki Bożej Bolesnej
wspólne nieszpory przy wystawionym Najświętszym Sakramencie

Natomiast kazanie wygłosił ks. prof. Konrad Rudnicki z Kościoła Starokatolickiego Mariawitów. W skierowanym do zebranych słowie przestrzegał przed niepotrzebnym zadawaniem sobie nawzajem cierpień i prowadzeniem jałowych sporów na płaszczyźnie pojęciowej, bo w gruncie rzeczy wierzymy w tego samego Boga, choć wierzymy nieco inaczej.

ks. prof. Konrad Rudnicki z Kościoła Starokatolickiego Mariawitów
ks. prof. Konrad Rudnicki z Kościoła Starokatolickiego Mariawitów

Kościół Starokatolicki Mariawitów wyodrębnił się z polskiego Kościoła Rzymskokatolickiego w 1906 roku. Obecnie liczy ok. 25.000 wyznawców w Polsce i 5.000 wyznawców w Paryżu. Duchowieństwo składa się z 4 biskupów i 25 kapłanów. Podzielony jest na 3 diecezje (lubelsko-podlaska, śląsko-łódzka, warszawsko-płocka) i prowincję francuską.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.