15 marca podczas mszy św. o 9.30 nasz Prowincjał – o. Jarosław Zachariasz ustanowił 14 nowych lektorów (bracia z kursu III) i 5 akolitów (bracia z kursu IV).

uroczysta Msza św. pod przewodnictwem Ojca Prowincjała
uroczysta Msza św. pod przewodnictwem Ojca Prowincjała
bracia przyjmujący posługi
bracia przyjmujący posługi

W homilii ojciec Prowincjał zachęcał braci przyjmujących posług, aby z odwagą i radykalizmem zabiegali o własną świętość, tzn. stawianie Jezusa Chrystusa w centrum swego serca. „Chciałbym zachęcić swoich braci, by – jak powiedział jeden z kapłanów – nie wstawiać rzeczywistego życia w cudzysłów. Bo to właśnie przez prawdziwe, rzeczywiste życie mamy zostać świętymi. Bezużyteczne staje się pojmowanie świętości w oderwaniu od codziennych czynności, jakie wykonujemy w naszym życiu. Słowo Boga w naszym życiu ma być brzmieniem obecności Boga w Świecie” – zakończył o. Zachariasz.

Po homilii miał miejsce właściwy moment ustanowienia lektorów i akolitów. Ojciec Prowincjał odmówiwszy modlitwę nad kandydatami do lektoratu podał każdemu z nich Księgę Pisma Św. jako symbol powierzenia posługi. Następnie poprzez modlitwę i podanie pateny z chlebem zostali ustanowieni nowi akolici.

ustanowienie lektorów
ustanowienie lektorów
ustanowienie akolitów
ustanowienie akolitów
niektórzy mieli okazję od razu wykonywać przyjętą posługę
niektórzy mieli okazję od razu wykonywać przyjętą posługę

Funkcja lektora związana jest z przekazywaniem Słowa Bożego, poprzez czytanie czytań z Pisma Św. na zgromadzeniach liturgicznych. Natomiast posługa akolity, jako szafarza nadzwyczajnego upoważnia do pomocy kapłanom i diakonom w rozdawaniu Komunii Świętej i zanoszeniu jej chorym. Ponadto akolici przygotowują ołtarz podczas Eucharystii oraz puryfikują naczynia liturgiczne.

Więcej zdjęć z ustanowienia nowych lektorów i akolitów można zobaczyć w galerii.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.