W drugim dniu naszego braterskiego spotkania w Harmężach miało miejsce bardzo wiele interesujących wydarzeń. Przypominam, że uczestniczymy wraz z braćmi z formacji początkowej, ze wszystkich polskich prowincji franciszkanów w sympozjum oraz warsztatach edukacyjnych na terenie byłego niemieckiego, nazistowskiego obozu KL Auschwitz.

Drugi dzień naszych rozważań na temat życia więźniów, ale i oprawców w KL Auschwitz. Pochyliliśmy się najpierw nad zapoznaniem się z historią osób duchownych i zakonnych w obozie oraz poznaliśmy sztukę jaką tworzyli za drutami więźniowie.

wykład o życiu religijnym w KL Auschwitz
wykład o życiu religijnym w KL Auschwitz

Następnie mieliśmy okazję zapoznać się z konspektem lekcji przygotowującej młodych ludzi do odwiedzin w KL Auschwitz. Z kolei ks. Manfred Deselaers, który od 20 lat mieszka w Polsce i bada archiwa związane z Auschwitz, opowiedział nam temat „Bóg, a zło w świetle biografii i wypowiedzi Rudolfa Hössa komendanta Auschwitz.”

chwila przerwy
chwila przerwy

Na zakończenie dnia odbyło się spotkanie z Kustoszem Muzeum Auschwitz-Birkenau panem Mirosławem Obstarczykiem.

zwiedzanie prac artystycznych więźniów obozu
zwiedzanie prac artystycznych więźniów obozu

W całym dniu dzisiejszym, bardzo bogatym w treści merytoryczne, nie zabrakło czasu na modlitwę oraz na braterskie spotkania, szczególnie wieczorem, kiedy wielu z nas zasiadło przed telewizorem, aby obejrzeć mecz finałowy Ligii Mistrzów.

 

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.