W dniach 20 – 22 marca 2009 r., w Centrum św. Maksymiliana w Harmężach k. Oświęcimia odbyły się VIII Dni Kolbiańskie. Uczestniczyli w nich także bracia z naszego seminarium.

W tym roku tematem tych dni był temat: „Ze świętym Maksymilianem Kolbem: dar i wyzwanie relacji międzyosobowych”.

Jednym z  prelegentem był prof. Claude R. Foster z West Chester University w Pensylwanii, w Stanach Zjednoczonych, który jest autorem najnowszej biografii św. Maksymiliana zatytułowanej „Rycerz Maryi, misja i męczeństwo”. Tematy, jakie zaprezentował to:

– „Święty Maksymilian, człowiek relacji”

– „Realizacja samego siebie w darze z siebie u św. Maksymiliana.

prof. Foster podpisuje swoją nową książkę
prof. Foster podpisuje swoją nową książkę

bracia przeglądają nową książkę o św. Maksymilianie
bracia przeglądają nową książkę o św. Maksymilianie

Kolejną osoba, która wygłosiła swój referat był ks. Jacek Pędziwiatr, Asystent Diecezjalny Rycerstwa Niepokalanej, diecezji Bielsko-Żywieckiej.  Mówił on o „Relacjach w rozwoju osoby, w środowisku rodzinnym, społecznym i eklezjalnym.” Po tym wykładzie miała miejsce praca w grupach oparta na fragmencie tekstu homilii Jana Pawła II, którą wygłosił w czasie Mszy św. odprawianej na terenie byłego obozu koncentracyjnego, Oświęcim – Brzezinka, w dniu 7 czerwca 1975 r.

ks. Jacek Pędziwiatr
ks. Jacek Pędziwiatr

Ostatnim wystąpieniem tego dnia był referat o. dra hab. Grzegorza Bartosika OFMConv., kierownika Katedry Mariologii i prodziekana Wydziału Teologicznego USKW w Warszawie, Przewodniczącego Polskiego Towarzystwa Mariologicznego. Referat zatytułowany był: „Niepokalana, jako model relacji w myśli i doświadczeniu Świętego Maksymiliana”.

Następnie uczestniczyliśmy w uroczystej Eucharystii, której przewodniczył i homilie wygłosił wspomniany wyżej ojciec Grzegorz Bartosik.

W ostatni dzień prelekcję wygłosił o. prof. dr hab. Zdzisław Kijas OFMConv., Rektor Papieskiego Wydziału Teologicznego św. Bonawentury – Seraphicum w Rzymie. Jego wystąpienie poświęcone było „Roli relacji w głoszeniu Ewangelii w post-moderniźmie. Wkład św. Maksymiliana”.

bracia, którzy byli na Dniach Kolbiańskich
bracia, którzy byli na Dniach Kolbiańskich

zdjęcie wszystkich uczestników
zdjęcie wszystkich uczestników

VIII Dni Kolbiańskie zakończyła uroczysta Msza św., której przewodniczył i homilię wygłosił o. Jarosław Zachariasz OFMConv, Prowincjał krakowskiej Prowincji Franciszkanów.

Dni Kolbiańskie organizowane są przez Misjonarki Niepokalanej Ojca Kolbego wraz z Franciszkanami z Harmęż, pod patronatem Katedry Kolbiańskiej Papieskiego Wydziału Teologicznego św. Bonawentury – Seraphicum w Rzymie i Ks. Biskupa Ordynariusza Diecezji Bielsko-Żywieckiej Tadeusza Rakoczego.

Więcej zdjęć w galerii.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.