Od 9 do 14 lutego, podczas przerwy międzysemestralnej, dwaj bracia z kursu V: Marcin Urbański i Marian Michasiów uczestniczyli w rekolekcjach przed święceniami diakonatu.

Rekolekcje odbyły się na zakopiańskich Kalatówkach w gościnnej Pustelni Braci Albertynów, a prowadził je o. Paweł Solecki – przełożony franciszkańskiego klasztoru w Przemyślu i wykładowca liturgiki w naszym seminarium. Wśród uczestników byli również kandydaci do diakonatu z naszego bratniego seminarium w Łodzi-Łagiewnikach oraz br. Robert Gajderus z junioratu w Bratysławie na Słowacji, który pierwsze dwa lata studiów odbywał u nas w Krakowie.

Program poszczególnych dni wyznaczały wspólne celebracje Eucharystii i Liturgii Godzin, adoracje Najświętszego sakramentu oraz konferencje, w których punktem wyjścia były pytanie, jakie w dniu święceń kandydaci usłyszą z ust biskupa.

o. Paweł Solecki podczas celebracji niedzielnej Eucharystii
o. Paweł Solecki podczas celebracji niedzielnej Eucharystii
 uczestnicy rekolekcji wraz ze wspólnotą albertyńską podczas wieczornej adoracji Najświętszego Sakramentu
uczestnicy rekolekcji wraz ze wspólnotą albertyńską podczas wieczornej adoracji Najświętszego Sakramentu
wspólny posiłek
wspólny posiłek

Był też czas na osobistą refleksję, której sprzyjało odosobnione miejsce, górzysty teren i piękna zimowa aura. Udało się też zakosztować nieco „białego szaleństwa” w zaśnieżonych Tatrach…

zimowy krajobraz Kalatówek
zimowy krajobraz Kalatówek

Diakonat jest pierwszym stopniem sakramentu świeceń, przeznaczonym do pomocy i służenia biskupom i prezbiterom. Poprzez przyjęcie święceń diakoni mają upodabniać się do Chrystusa, który stał się sługą. Ich zadaniem jest między innymi asystowanie biskupowi i prezbiterom przy celebracji Bożych tajemnic, szczególnie Eucharystii, asystowanie przy zawieraniu małżeństwa, głoszenie Ewangelii, prowadzenie pogrzebu, oraz pełnienie innych posług (por. KKK 1554; 1570).

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.