Pierwsze dni listopada nieodłącznie kojarzone są z odwiedzaniem cmentarzy. W tych dniach nawiedzamy groby naszych bliskich zmarłych, ofiarujemy modlitwę. Jako symbol pamięci na mogiłach umieszczamy kwiaty i zapalone znicze.
Franciszkanie otaczają opieką modlitewną zmarłych członków swojego zakonu, krewnych, dobroczyńców. W naszym konwencie istnieje tradycja nabożeństw za zmarłych, podczas których przechodząc procesyjnie krużgankami bazyliki, zanosimy do Pana prośby za tych, którzy są tu pochowani. Są to zmarli bracia konwentu krakowskiego, siostry klaryski oraz świeccy krakowianie. Procesje odbywają się od pierwszego do trzeciego listopada. Warto przy tym zauważyć, że dzień pierwszego listopada ma charakter radosny. Wspominamy wówczas wszystkich świętych Kościoła. Drugiego listopada obchodzimy jako dzień zaduszny, wspomnienie wszystkich wiernych zmarłych. Natomiast trzeci dzień listopada jest w Zakonie Franciszkańskim szczególnym dniem modlitwy za zmarłych z tego zakonu. Pierwszego listopada za naszych zmarłych współbraci była również sprawowana Msza Święta w kaplicy cmentarnej na krakowskim Salwatorze. Po niej odbyła się procesja po cmentarzu.
Ze względu na wyjątkowy charakter tego czasu, w naszej wspólnocie seminaryjnej odbyła się całonocna adoracja Najświętszego Sakramentu w noc rozpoczynającą miesiąc listopadowy. Miała charakter wynagradzający w związku z odbywającymi się w tym czasie obchodami Halloween.