10 marca to kolejny w naszej wspólnocie dzień skupienia. Prowadzącym był o.Zbigniew Świerczek.
W konferencji o. Zbigniew poruszył problem tożsamości. Zachęcał do pogłębiania naszej franciszkańskiej tożsamości, bo każdy w swoim życiu staje przed pytaniem o swoją tożsamość.

  o. Zbigniew Świerczek OFMConv  

o. Zbigniew Świerczek OFMConv

 

Odkrycie jej i głębokie przeżywanie w życiu zakonnym pomaga wyjść obronną ręką z wszelkich kryzysów. Tożsamość daje pewność samego siebie, jest podstawą do dokonywania wyborów i zapewnia spójność osobowości.
Zachęcał nas do budowania nowej tożsamości. Budowanie to nie powinno być zupełnym odcinaniem swoich korzeni, ale ma polegać na głębokiej przemianie i na ubogacaniu już istniejącej tożsamości.
Za przykład postawił nam naszego Ojca – św. Franciszka, który swoją przemianę i nawrócenie zaczął od poszukiwania swojej tożsamości. Zawsze chciał być wielkim człowiekiem, i tak się stało. Choć na początku swej drogi inaczej pojmował wielkość niż przy końcu życia nigdy jednak z tej wielkości nie zrezygnował i nieustannie o nią walczył.

O. Zbigniew Świerczek OFMConv – wiele lat pracował w kustodii Boliwijskiej. Obecnie przewodniczący krakowskiego kręgu REFA oraz asystent kościelny REFA.Ruch Ekologiczny św. Franciszka z Asyżu (REFA) to wspólnota studentów i profesorów, uczniów i nauczycieli, przyrodników i franciszkanów, mieszkańców wsi i miast z różnych rejonów Polski i Europy, którzy jako chrześcijanie angażują się w trudne wezwania współczesności w sytuacji kryzysu ekologicznego.REFA w swoich działaniach opiera się na katolickiej koncepcji człowieka i świata oraz duchowości franciszkańskiej. Chce być głosem ekologów w strukturach Kościoła katolickiego oraz chrześcijańskim głosem wśród ekologów. Jest świadomy wielu trudności występujących w spotkaniu ekologów i chrześcijan, ma jednak nadzieję, że nowe przemyślenia, propozycje edukacyjne czy liturgiczne zainteresują zarówno uczestników ruchu ekologicznego, jak i wszystkich zaangażowanych chrześcijan.więcej na www.refa.franciszkanie.pl

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.