21 lutego, w I Niedzielę Wielkiego Postu podczas naszej wspólnotowej Mszy św. o godz. 9.30 o. Prowincjał Jarosław Zachariasz ustanowił 5 nowych lektorów (bracia klerycy z kursu III) i 14 nowych akolitów (bracia z kursu IV).

bracia z kursu III i IV przyjmujący posługi
bracia z kursu III i IV przyjmujący posługi

W homilii o. Prowincjał w nawiązaniu do Ewangelii zachęcał do częstego odrywania się od spraw tego świata i wyruszania – wzorem Jezusa – na pustynię, która jest miejscem walki i zmagania, ale też miejscem poznania siebie, Boga i nabrania dystansu do codzienności. Przestrzegał również przed pokusami, które czyhają na człowieka szczególnie w momencie powrotu z pustynii, a których doświadczył również sam Jezus.

o. Prowincjał podczas homilii
o. Prowincjał podczas homilii

Po homilii nastąpił sam obrzęd wprowadzenia braci w posługi. Lektorzy zostali ustanowieni poprzez przyjęcie z rąk naszego wyższego przełożonego księgi Pisma Świętego, natomiast akolici – poprzez przyjęcie naczynia z chlebem przeznaczonym do konsekracji.

wprowadzenie w posługę lektora
wprowadzenie w posługę lektora
wprowadzenie w posługę akolity
wprowadzenie w posługę akolity

Do tego wydarzenia bracia przygotowywali się już od Środy Popielcowej poprzez 3-dniowe rekolekcje. III kurs odprawił je w Lubomierzu k. Limanowej pod przewodnictwem naszego Ojca Duchownego – o. Jana Janusa, natomiast kurs IV w Harmężach k. Oświęcimia pod przewodnictwem ks. Piotra Kulbackiego, liturgisty z Lublina.

Funkcja lektora związana jest z przekazywaniem Słowa Bożego, poprzez czytanie czytań z Pisma Świętego na zgromadzeniach liturgicznych. Natomiast posługa akolity, jako szafarza nadzwyczajnego upoważnia do pomocy kapłanom i diakonom w udzielaniu Komunii Świętej i zanoszeniu jej chorym. Ponadto akolici przygotowują ołtarz podczas Eucharystii oraz puryfikują naczynia liturgiczne.

Więcej zdjęć z uroczystości ustanowienia nowych lektorów i akolitów można zobaczyć w naszej galerii.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.