Początek czerwca to czas kiedy nasza prowincja powiększa się o kolejnych kapłanów. W tym roku święcenia prezbiteratu odbyły się 1 czerwca. Święceń udzielał o. bp Jerzy Maculewicz OFMConv, obecnie posługujący w Uzbekistanu. Neoprezbiterami zostali: o. Konrad Łaniucha, o. Roman Janusz i o. Mateusz Kotyło.

Bp Jerzy zwrócił się do przyjmujących święcenia z ważnych słowach zachęty: „Ludzie często potrzebują kogoś, kto ich przyjmie i wysłucha. Proszę, abyście mieli czas dla ludzi potrzebujących. Nie musicie zaraz ewangelizować. Obyście potrafili posłuchać. Umiejcie być nawet z tymi, którzy są daleko od Kościoła, którzy być może na razie nie chcą uwierzyć Panu Bogu, ale może wasza obecność, bycie tuż obok sprawią, że ktoś tego Boga pozna”.

W tej ważnej dla krakowskiej prowincji franciszkanów uroczystości nie zabrakło obecności o. prowincjała Jarosława Zachariasza. Zwrócił się on do nowowyświęconych w tych słowach: „Zostajecie posłani w czasie, w którym trzeba przypominać sprawy fundamentalne, prawdy oczywiste. Tak oczywiste, jak to, że małżeństwo jest związkiem mężczyzny i kobiety; zabijanie nienarodzonych to zbrodnia, a nawet tak prozaiczne, że każdy uczciwie pracujący człowiek ma prawo do odpoczynku w niedziele i święta. Przyjdzie wam służyć w takim klimacie, że za te słowa zostaniecie w najlepszym wypadku wyśmiani, także przez ochrzczonych, którzy sami zdają się coraz mniej wierzyć, iż są – jak mówi Chrystus w dzisiejszej Ewangelii – światłem świata czy solą ziemi. Co więcej, niektórzy z nich dawno już uznali kapłanów – i doświadczycie tego niebawem – za zwietrzałą sól, nadającą się jedynie do podeptania. Ale do takiego świata jesteście posłani, sami będąc świadomi swojej słabości i niedomagań”

[nggallery id=191]

 

Po święceniach nowi kapłani otrzymali od o. prowincjała obediencje, czyli przydział do wspólnot zakonnych, gdzie już od lipca rozpoczną swoją posługę: o. Mateusz Kotyło w Schwarzenbergu w Niemczech, o. Roman Janusz w Legnicy, a o. Konrad Łaniucha w Zielonej Górze.

Neoprezbiterzy swoją pierwszą Mszę świętą z błogosławieństwem prymicyjnym odprawili w niedzielę, najpierw dla wspólnoty sióstr klarysek, a następnie w Bazylice św. Franciszka dla braci z seminarium i wszystkich wiernych.

Przysięga wierności
[nggallery id=190]

Msza święta prymicyjna

[nggallery id=192]

Zobacz także relację na:
zakonfranciszkanow.pl

 

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.