Sam tytuł sugeruje, że rzecz będzie o tym co u naszych wschodnich sąsiadów, a więc – ad rem.

Tak się składa na tych wakacjach, że dla części braci z naszego seminarium są przeglądem FSM-ów w Europie środkowej! W ostatnim wpisie pisałem o tym jak wygląda FSM u naszych południowych sąsiadów, czyli w Cvilinie w Czechach. A teraz chciałbym opisać jak takie spotkanie wygląda u naszych wschodnich sąsiadów – na Ukrainie.

Zaledwie w tydzień po Cvilinie, w ramach naszych wakacyjnych akcji, wyjechaliśmy na Ukrainę aby tam pomagać i uczestniczyć w Ukraińskiej edycji FSM-u. Spotkanie odbyło się w miejscowości Bolszowce niedaleko Halicza (około 100 km na południe od Lwowa). Jest ono połączone z odpustem Matki Bożej Szkaplerznej. Wiele osób, które uczestniczyło w spotkaniu pielgrzymowało pieszo do sanktuarium, m.in z Lwowa. Tarnopola, Turki.

Pielgrzymi w drodze do Bolszowiec
Pielgrzymi w drodze do Bolszowiec

Tegoroczne spotkanie odbyło się po raz 7-my i zgromadziło około 250 uczestników. Jak zawsze, tak i tutaj w programie była codzienna Eucharystia oraz:

  • praca w grupach,
  • konferencje,
  • nabożeństwa,
  • koncerty.

Droga krzyżowa
Droga krzyżowa

Szczególną uwagę trzeba zwrócić na warunki w których odbywa się to spotkanie. Jest nim dość mocno zniszczony kościół i zachowana część klasztoru karmelitańskiego. Uczestnicy śpią pod namiotami lub w klasztorze, który poddawany jest intensywnym pracom remontowym. Pomimo tych nieco spartańskich warunków nikt z uczestników nie tracił ducha, a wiele osób trwało na całonocnej adoracji Najświętszego Sakramentu.

Więcej zdjęć w Galerii

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.