Na zakończenie obrad Kapituły prowincjalnej w Harmężach k. Oświęcimia odbyła się tzw. „Kapituła namiotów”.

Jest to spotkanie wszystkich braci Krakowskiej Prowincji Franciszkanów obchodzone jest cztery lata w trakcie obrad lub na zakończenie ostatniej sesji Kapituły zwyczajnej – zakonnego parlamentu.

Spotkanie rozpoczęło się uroczystą Eucharystią sprawowaną w KL Auschwitz której przewodniczył o. biskup Jerzy Maculewicz – franciszkanin – administrator apostolski w Uzbekistanie.

 


Kwiaty pod Ścianą śmierci złożyli o. Jarosław Zachariasz. o. bp Jerzy Maculewicz
i asystent generalny o. Jacek Ciupiński

 

Msza św. w KL Auschwitz

Wśród zaproszonych gości był Pan Marian Kołodziej z żoną, który jest byłym więźniem KL Auschwitz i autorem stałej wystawy „Klisze pamięci – labirynty” znajdującej się w Centrum św. Maksymiliana w Harmężach.

Po mszy świętej wszyscy udali się do Cenrum św. Maksymiliana, gdzie odbyło się poświęcenie kaplicy w której znajduje się figurka Matki Bożej zza drutów.

Materiał TVP3 Kraków wyemitowany w wieczornym wydaniu „KRONIKI”

[MEDIA=12]

Ostatnim punktem było wspólne świętowanie połączone z życzeniami dla nowowybranego prowincjała naszej krakowskiej prowincji – o.Jarosława Zachariasza.

 

Na kapitule rogozianej.


Kiedy św. Franciszek z Asyżu zwołał kapitułę pod Asyż do Porcjunkuli i w niewielkim klasztorze zabrakło miejsca dla kilku tysięcy osób, zakonnicy mieszkali wówczas w szałasach z gałęzi wierzbiny i rogoży oraz w prowizorycznych namiotach. Dlatego obrady te przeszły do historii pod nazwą kapituły namiotów albo rogozianej kapituły.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.