2 lutego w święto Ofiarowania Pańskiego, popularnie zwanego świętem Matki Bożej Gromnicznej, w Kościele co roku obchodzony jest Światowy Dzień Życia Konsekrowanego.

Z tej okazji nasza wspólnota klasztorno-seminaryjna zgromadziła się o godz. 16.00 w Bazylice na uroczystych nieszporach – wieczornej modlitwie Kościoła. Liturgii przewodniczył gwardian (przełożony) naszego klasztoru – o. Stanisław Glista.

uroczyste nieszpory w Bazylice
uroczyste nieszpory w Bazylice
nieszporom przewodniczył ojciec Gwardian
nieszporom przewodniczył ojciec Gwardian

Następnie o 16.30 ojciec Gwardian odprawił mszę świętą w intencji wszystkich ojców i braci posługujących w klasztorze, braci formujących się w seminarium, pracujących w klasztorze i Bazylice sióstr zakonnych i wszystkich obecnych na liturgii osób konsekrowanych. Eucharystię tą koncelebrowali liczni kapłani z naszego klasztoru i seminarium.

koncelebra mszy świętej
koncelebra mszy świętej

Delegacja naszej wspólnoty uczestniczyła również w ogólnokrakowskich obchodach Dnia Życia Konsekrowanego w kościele Kanoników Regularnych p.w. Bożego Ciała na Kazimierzu. Tam o godz. 18.45 uroczystej mszy św. przewodniczył metropolita krakowski – kard. Stanisław Dziwisz. W koncelebrze byli m.in. wikariusz naszej prowincji – o. Paweł Dybka oraz ojciec Rektor.

nasi bracia na mszy św. w kościele Bożego Ciała
nasi bracia na mszy św. w kościele Bożego Ciała
ojciec Wikariusz i ojciec Rektor w koncelebrze
ojciec Wikariusz i ojciec Rektor w koncelebrze

Wieczorem spotkaliśmy się na wspólnej rekreacji przy pizzy, którą z okazji Dnia Życia Konsekrowanego ufundował nam ojciec Gwardian.

Pierwszy raz Kościół powszechny obchodził Dzień Życia Konsekrowanego w 1997 roku. Jan Paweł II ustanowił go, widząc, że w Rzymie od kilkudziesięciu lat święto 2 lutego, kiedy przypada Ofiarowanie Pańskie, gromadziło spontanicznie wokół papieża oraz pasterzy diecezji licznych członków Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego (siostry i braci zakonnych). Dzień ten jest okazją do głębszej refleksji całego Kościoła nad darem życia poświęconego Bogu. Tegorocznym obchodom Dnia Życia Konsekrowanego w Polsce towarzyszyło hasło „Osoby konsekrowane otaczają szczególną troską życie”. Jednocześnie już po raz piąty odbyła się zbiórka ofiar na rzecz zakonów kontemplacyjnych.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.