Czy wiecie, że franciszkanie dwa razy w roku obchodzą Wszystkich Świętych? Tak, tak! Raz wszystkich świętych Kościoła Katolickiego (1 listopada), a drugi raz wszystkich świętych swojego Zakonu Serafickiego (29 listopada).

Podobnie ma się u nich sprawa z dniem zadusznym. Raz obchodzą z całym Kościołem wspomnienie wszystkich wiernych zmarłych (2 listopada), a raz wspomnienie tylko swoich wiernych zmarłych wielkiej franciszkańskiej rodziny (3 listopada).

We Wszystkich Świętych zakonnicy dziękują Bogu za piękne życie swoich sióstr i braci i cieszą się ich szczęściem wiecznym – niebem. W zaduszki proszą Boga o miłosierdzie i udział w radości życia wiecznego dla swoich zmarłych sióstr, braci, krewnych i dobrodziejów.  Za nich – podobnie jak wszyscy wierzący – przez pierwsze osiem dni listopada zdobywają odpust zupełny, a przez pozostałe dni tego miesiąca – odpust cząstkowy. Nawiedzają wówczas w stanie łaski uświęcającej ich groby, wyznają wiarę (Wierzę w Boga…) i odmawiają Modlitwę Pańską (Ojcze nasz…).

Praktykują też inne formy pomocy zmarłym, do których na co dzień zachęcają wiernych w swoich świątyniach. Celebrują msze święte za zmarłych, wykonują dobre uczynki w intencji, tych którzy odeszli i podejmują za nich dzieła pokutne.

za www.zakonfranciszkanow.pl

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.