19 listopada obchodziliśmy święto bł. Salomei – księżniczki piastowskiej i pierwszej polskiej klaryski. Uroczystość ta była kulminacją obchodów związanych z 800-leciem urodzin bł. Salomei.
Uroczystość została poprzedzona triduum poświęconym bł. Salomei i związanym bardzo bezpośrednio z jej życiem. W czwartek, 16 listopada, wspominaliśmy książęce pochodzenie bł. Salomei, która swoje pierwsze lata życia spędziła na Wawelu, dlatego w tym dniu celebransem liturgii był ks. prof. dr hab. Jacek Urban z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, członek kapituły Katedry Wawelskiej. Drugi dzień triduum upłynął pod znakiem gości ze Skały – miasta założonego przez bł. Salomeę, gdzie w 1257 klasztor został przeniesiony z Zawichostu koło Sndomierza. Mszy św. przewodniczył i słowo Boże wygłosił ks. Jan Robak proboszcz parafii św. Mikołaja w Skale, który przybył na uroczystość z liczną grupą pielgrzymów i przedstawicielami władz lokalnych ze Skały. Podczas Mszy św. śpiewał chór Cecylianów z naszej bazyliki. Trzeci dzień triduum, w wigilię święta bł. Salomei gościliśmy J. Eksc. Ks. bpa Benedykta Aleksiejczuk z metropolii Kościoła Grekokatolickiego ze Lwowa. Msza św. sprawowana była w obrządku wschodnim, a w sposób szczególny modliliśąmy się za rodziców bł. Salomei: Leszka Białego i Grzymisławy. Matka Salomei była księżną ruską, pochodziła z terenów dzisiejszej Ukrainy.

W sam dzień święta bł. Salomei (19 listopada), nasze świętowanie rozpoczęliśmy Nieszporami w języku łacińskim w kościele św. Andrzeja u Sióstr Klarysek, którym przewodniczył prowincjał o. Jarosław Zachariasz. Po Nieszporach procesyjnie przenieśliśmy relikwie bł. Salomei ul. Grodzką i Franciszkańską. W czasie procesji modliliśmy się za mieszkańców miasta Krakowa. Uroczystej Mszy św. o godz. 16.30 przewodniczył J.E. ks. kard. Franciszek Macharski. Po odśpiewaniu Te Deum, ks. kardynał udzielił błogosławieństwa relikwiami. Podczas Mszy św. śpiewał chor Voce Angeli, a towarzyszył mu kwartet smyczkowy Con vivium.

Po zakończeniu liturgii, wierni poczęstowani zostali specjalnymi ciastkami w kształcie gwiazdy – która w ikonografii jest atrybutem świętej.