Dzisiejszy dzień jest szczególnym dziękczynieniem i uwielbieniem Boga, bo dziś wszystkie zakony franciszkańskie dziękują Bogu za dar jakim jest osoba św. Franciszka.

Święty Franciszek jest dla wielu ludzi osobą która zmieniła i zmienia ich życie. Bo chociaż od czasów w których żył dzieli nas 8 wieków, to ciągle trudno się nie zachwycić tym w jaki sposób przeżywał i odkrywał wielką miłość Boga do każdego człowieka i do każdego stworzenia:

„Pochwalony bądź, Panie mój,
ze wszystkimi Twymi stworzeniami,
szczególnie z panem bratem słońcem,
przez które staje się dzień i nas przez nie oświecasz.
I ono jest piękne i świecące wielkim blaskiem:
Twoim, Najwyższy jest wyobrażeniem”

fragment „Pieśni słonecznej”

Procesja z relikwiami św. Franciszka
Procesja z relikwiami św. Franciszka

W dniu dzisiejszym (4.10) w całym Kościele Katolickim obchodzimy wspomnienie  św. Franciszka, a w kościołach franciszkańskich obchodzi się uroczystość. Tradycją jest wspomnienie śmierci św. Franciszka w dniu 3 października. Wtedy w każdej franciszkańskiej świątyni sprawowane jest nabożeństwo TRANSITUS, czyli nabożeństwo „przejścia” św. Franciszka z życia ziemskiego, do życia w wiecznej chwale. Odbywa się ono przy zgaszonym świetle a wnętrze rozświetla jedynie wątłe światło świec. Odczytywane są fragmenty z Napomnień i Listu do wiernych, których autorem jest św. Franciszek., a także fragment opisu śmierci św. Franciszka i list ówczesnego generała zakonu – br. Eliasza, który napisał do wszystkich braci po śmierci Ojca Franciszka.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.