W ostatni weekend listopada wzięliśmy udział w konferencji zatytułowanej „Auschwitz. Pamięć i nadzieja”. Wraz z nami uczestniczyli w niej bracia z seminarium w Łodzi-Łagiewnikach. W tym czasie zatrzymaliśmy się w naszym klasztorze w Harmężach, a większą część dnia spędzaliśmy w Oświęcimiu.

W piątek czekało nas zwiedzanie studyjne obozu KL Auschwitz I oraz wykład p. dr Teresy Wontor-Cichy o duchownych w Auschwitz. Wieczorem obejrzeliśmy jeszcze film o kapłanach w Dachau – „Czas wielkiej próby”.

Nazajutrz rozpoczęliśmy dzień od Eucharystii. Następnie przemieściliśmy się na teren obozu, gdzie wysłuchaliśmy wykładu p. dra Piotra Setkiewicza o Polakach i Żydach w Auschwitz. Potem czekało nas oprowadzanie po KL Auschwitz II Birkenau. Po południu odwiedziliśmy wystawę przygotowaną przez instytut Yad Vashem oraz wystawę prac wykonanych przez więźniów podczas pobytu w obozie. Obejrzeliśmy również krótki film „Marsz żywych”. Po powrocie do Harmęż o. Piotr Cuber oprowadził nas po podziemiach kościoła, gdzie znajduje się galeria prac byłego więźnia Auschwitz, Mariana Kołodzieja.

W niedzielę mieliśmy jeszcze okazję wziąć udział w wykładzie p. dra Mirosława Obstarczyka na temat wartości moralnych w Auschwitz. Po Eucharystii sprawowanej w baraku pralni i złożeniu kwiatów pod ścianą straceń powróciliśmy do Harmęż i udaliśmy się w drogę do Krakowa.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.